THE BASIC PRINCIPLES OF POLE WIDZENIA JASKROWE

The Basic Principles Of pole widzenia jaskrowe

The Basic Principles Of pole widzenia jaskrowe

Blog Article

Badaniom profilaktycznym powinien towarzyszyć dobór odpowiednich okularów do pracy z bliska, szczególnie konieczne jest to u osób po forty. roku życia. Okulary należy wymieniać co 2 lata. Oprócz ciśnienia wewnętrzgałkowego należy badać również nerw wzrokowy, a także przedni fragment oka wraz z gonioskopią. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

jaskra zamkniętego kąta – w której zetknięcie się lub zrost tęczówki z rogówką powoduje zamknięcie dostępu do drożnego beleczkowania (zob. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta).

Inny podział dzieli jaskrę na pierwotną i wtórną, która rozwija się w przebiegu innej choroby oka. Najistotniejsze typy jaskry to:

Perymetria kinetyczna to przesuwanie po obserwowanej powierzchni punktów o różnych barwach i natężeniach od obwodu ku środkowi (podobnie jak w teście Dondersa). Tu rolą badanego również jest zgłoszenie pojawienia się punktu w jego polu widzenia.

Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.

•wymianie zbyt dużej soczewki własnej (najczęściej z mniej lub bardziej zaawansowaną zaćmą) na płrequestą soczewkę sztuczną.

W diagnostyce jaskry poza zebranym wywiadem dotyczącym współistniejących chorób, przyjmowanych leków, występowania jaskry w rodzinie niezbędne są następujące badania:

Podsumowując problemy widzenia pacjentów z jaskrą można powiedzieć, że w większości ci pacjenci dobrze widzą na wprost, a gorzej po bokach i te ubytki w polu widzenia kompensują dodatkowymi ruchami głowy. By nie dopuścić do powstania trwałych ubytków w polu widzenia w przebiegu jaskry, należy badać się okresowo u okulisty, zwłaszcza po 40 roku here życia.

Obrazowa analiza zmian jaskrowych może być wykonywana jedną z wybranych, przedstawionych niżej metod. Z uwagi na przewlekły, często dożywotni proces leczenia jaskry, wszystkie wyniki badań obrazowych w postaci oryginalnych barwnych wydruków należą do chorego i powinny być przez niego przechowywane, gdyż są podstawą prawidłowej kontynuacji leczenia również wtedy, gdy pacjent zmieni lekarza, np. wraz z miejscem zamieszkania.

Jak wiadomo urazy oka i następowe krwawienia są jedną z przyczyn jaskry. Dlatego zaleca się stosowanie ochrony na oczy w postaci okularów, gogli, masek podczas czynności ze szczególnym narażeniem narządu wzroku.

Jaskra zamkniętego kąta Zamknięcie kanału, przez który odprowadzana jest z oka ciecz wodnista, co wywołuje ostry atak jaskry, któremu towarzyszą ból głowy i oka, zamglone widzenie i zmniejszenie ostrości widzenia, wymioty i biegunka.

Ryc. 9. Jaskrowy zanik warstwy włókien nerwowych siatkówki w oku prawym w obrazowaniu OCT Stratus. W oku prawym widoczna po lewej stronie ryciny czarna linia wyznaczająca jej średnią grubość przebiega w pobliżu lub na granicy patologii zaznaczonej linią żółtą, odcinkami wchodząc w jej zakres (strefa czerwona).

Badanie pola widzenia, inaczej nazywane perymetrią - wykonywane jest przy użyciu specjalnego aparatu. Pacjent wciska przycisk, gdy w polu jego widzenia pojawi się obraz. Na tej podstawie ocenić można zaawansowanie zmian ubytkowych w przebiegu jaskry.

Badanie grubości rogówki (pachymetria) służy do weryfikacji pomiaru ciśnienia metodą Goldmanna. Jej istotą jest pomiar grubości rogówki. Centralna grubość rogówki (CCT) powinna być znana i zapisana w dokumentacji choroby pacjenta. Przeciętna grubość rogówki w jej centrum wynosi około 550 µm. W takich oczach wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą Goldmanna nie wymaga korekty.

Report this page